מתי חייבים לחסן את הכלב?

כלבים הם חיות מחמד נפוצות מאוד בישראל ומשמשים גם לצורכי שמירה ועבודה. לכן צריך לשמור עליהם ולדאוג להם כדי שימישיכו לחיות, לשעשע אותנו ולסייע לנו בחיי היומיום. כלב חולה הופך למטרד לנו וגם לבני הבית והסביבה ויש לעשות כל מה שצריך כדי לסייע לו ואם אפשר – גם למנוע מראש אפשרות להידבקות במחלות. כלב שנדבר במחלה מכלב אחר עלול לנשוך אותנו, בני משפחה או זרים ולגרום למחלות קשות. הקפדה על מתן חיסונים הכרחית במקרה זה, ונדרשת פנייה למרפאת מומחים. בישראל, כמו במדינות רבות אחרות, יש חוק המחייב חיסון כלבים נגד כלבת. מתן חיסונים אחרי תלוי במצבו הרפואי של הכלב וכן בבחירה אישית של הבעלים. את המידע הרפואי מקבל בעלי הכלב מפנקס החיסונים הצמוד לכלב.

הקשר בין גיל הכלב לכמות החיסונים

גורים זקוקים באופן טבעי ליותר חיסונים מאשר כלבים בוגרים (קראו על חיסונים לגורים באנימלסנטר), מפני שגופם עדיין אינו יודע לייצר נוגדנים למחלות. חשוב להקפיד לעמוד על כך שיקבלו חיסון משושה (כלומר חיסון נגד שישה סוגי וירוסים וחיידקים) שלוש פעמים במהלך שנת חייהם הראשונה, בהפרש של שלושה שבועות בין חיסון לחיסון, ולאחר מכן גם חיסון נגד כלבת ונגד תולעת הפארק (עשרה ימים אחרי תום החיסון המשושה השלישי). כלב בן שנה נחשב כבר בוגר והתדירות תפחת בהרבה ותעמוד על חיסון משושה וחיסון נגד כלבת אחד בשנה.

סוגי החיסונים הניתנים לכלבים

תולעת הפארק, המופיעה בפארקים ציבוריים, נחשבת קטלנית במיוחד עבור כלבים, מאחר שהיא גורמת להם להקאות ופליטת מזון לאחר שהם בולעים אותה, בלי כוונה מוקדמת, בעת שיטוט בפארק. הכלב אוכל דשא או טורף בעל חיים נגוע ולכן נדבק במחלות שונות. לכן חשוב לתת לו מדי שלושה חודשים חיסון נגד תולעת הפארק. חיסונים חשובים אחרים נכללים ב"חיסון המשושה", הנבדל מחיסון לכלבת. החיסון המשושה נועד למנוע הידבקות במחלות כתוצאה ממגע עם שישה סוגי וירוסים וחיידקים. חיסונים נוספים ניתנים נגד שעלת, מחלה שכלבים עלולים להידבק בה במקומות הומי כלבים כמו תערוכות ופנסיונים.

> קראו מידע חשוב נוסף בלינק https://www.animalcenter.co.il/staff