מה לעשות ששומעים רעש חריג אצל השכנים?

חיים בבית משותף או לצד שכנים, בבתים פרטיים קרובים, יוצר לא מעט חיכוכים, יוצר לא מעט עימותים הרבה פעמים, בין אם זה על דברים קטנים ובין אם זה על דברים גדולים. זה לא חייב להיות ככה, אבל זה קורה, לצערנו. 

דוגמא טובה לכך אנחנו יכולים למצוא אם אנחנו שומעים רעש חריג אצל השכנים. מה זה רעש חריג (מידע נוסף בלינק)? בעיקרון, יש תקנות למניעת מפגעים, שקובעות בין היתר מתי מותר להפעיל מכשירים שמוציאים קולות, למשל, טלוויזיה, רדיו, רמקולים וכדומה, באופן חריג (אסור בין 14-16, וכן בין 23 ל-7 בבוקר) וכן, כאמור, אם מדובר ברעש חריג, לא משהו סטנדרטי. מותר לשמוע רדיו ומותר לראות טלוויזיה, כל עוד זה לא מפריע לשכנים לנוח או לישון. 

עם השנים, צריך לומר, שהתופעה של הפעלת מכשירי קול השתנתה. למשל, היום כמעט ואין תלונות על כך שאנשים רואים טלוויזיה אחרי 23, שכן זה דבר מקובל. מצד שני, אם ישמיעו מערכות בידור (קריוקי) או ינקו את הבית עם שואבי אבק שעושים הרבה רעש, אז זה משהו שלא נתפס כדבר מקובל. כמו כן, במרבית הבתים, אנשים לא נמצאים בין 14-16, ולכן זה גם פחות בעייתי מאשר בעבר. 

חשוב להדגיש שיש סייגים לכך, שכן למשל בחגים, שבת ומועדי ישראל כן מותר להשמיע רעש, גם מעבר לשעות שציינו.

מה אנחנו יכולים אם אנחנו שומעים רעש חריג אצל השכנים? ראשית, אנחנו יכולים לפנות אליהם בתקווה שהם ייענו ויסכימו להוריד את מד הווליום. שנית, אנחנו יכולים כמובן לפנות למשטרה או לפיקוח עירוני. זו תופעה מוכרת, במיוחד אם מדובר בבתים שהילדים נמצאים ללא השגחת הורים והם מזמינים חברים, אז הרבה פעמים הם לא שמים לב לעובדה שיש שכנים וצריך לשמור על גבולות רעש סבירים. 

שלישית, אנחנו יכולים כמובן אל עו"ד פלילי במידה והדבר חוזר על עצמו שוב ושוב, ולבדוק אופציה לתביעה, בין אם זה בגין עגמת נפש או דברים אחרים. זה יכול להיות מאוד לא נעים, ובוודאי לא יעזור ליחסי השכנות שלנו.