מהו ניתוח וסטיבוליטיס ובאיזה מקרים נאלצים לעבור אותו?

וסטיבוליטיס נגרמת על ידי דלקת של תעלת האוזן או הפרוזדור של האוזן. זה בדרך כלל תוצאה של זיהום או אלרגיה, אבל זה יכול להיגרם גם על ידי דברים אחרים. התסמינים הם סחרחורת, ורטיגו וצלצולים באוזניים. הטיפול הנפוץ ביותר לוסטיבוליטיס הוא שימוש בתרופות אנטי דלקתיות להפחתת דלקת וכאב.

וסטיבוליטיס הוא מצב המשפיע על הפרוזדור, שהוא אזור האוזן הפנימית. זה בדרך כלל גורם לכאב או אי נוחות באזור זה ויכול להוביל לבעיות בשיווי משקל או שמיעה. מצב זה יכול להיגרם על ידי מגוון רחב של דברים כגון זיהום, אלרגיות, פגיעת ראש, או אפילו מחלה כמו סוכרת. במקרים מסוימים, ייתכן שלא תהיה סיבה ברורה לכך.

מתי נצטרך ניתוח וסטיבוליטיס?

הטיפול הנפוץ ביותר לוסטיבוליטיס הוא טיפול תרופתי. לעתים קרובות רופאים רושמים תרופות אנטי-ויראליות לחולים עם זיהום ויראלי. תרופות אנטי-היסטמינים ונוגדות גודש יכולים גם לעזור להפחית את הדלקת של תעלת האוזן ולהקל על כאבים הקשורים לאלרגיות.

במקרים מסוימים, הרופאים ממליצים על ניתוח וסטיבוליטיס. ניתוח עשוי להיות נחוץ אם יש הצטברות נוזלים באוזניים או כאשר למטופל יש דלקת כרונית של תעלת האוזן ולא ניתן לרפא אותו באמצעות תרופות בלבד.

הטיפול בוסטיבוליטיס הוא ניתוח חתך עצב וסטיבולרי. ניתוח זה יכול להיעשות בשתי דרכים: ניתוח פתוח או ניתוח אנדוסקופי מלעור. בניתוח פתוח, המנתח מבצע חתך בעור התוף ולאחר מכן מסיר חלק מהעצם מהאוזן הפנימית. בניתוחים אנדוסקופיים מלעוריים משתמשים במכשיר הנקרא microdebrider ליצירת פתח קטן בעור התוף, שדרכו מוסר חלק מהעצם מתוך האוזן. רמה גבוהה יותר של הצלחה עבור הניתוח מושגת אם נעשה בזמן. המתנה ארוכה מדי לביצוע הניתוח תגרום לכך שהתהליך הזיהומי פלש עמוק יותר לתוך האוזן ואולי גרם לנזק קבוע. אם ישנן בעיות בריאותיות דחופות נוספות, עדיף לדחות את הטיפול עד לטיפול בנושאים אלו. מידע נוסף אודת וסטבוליטיס באתר של פרופסור יעקב בורנשטיין