מהו מחקר איכותני?

אם אתם סטודנטים למדעי החברה לבטח נתקלתם במושג מחקר איכותני לא אחת. מחקר מסוג זה נועד על מנת להוציא מידע מתוך חתך ספציפי של האוכלוסייה אשר מתוכו ניתן להסיק מסקנות לגבי האוכלוסייה כולה. עבור סטודנטים רבים מדובר בסוג מחקר מתיש ומאיים במיוחד מכיוון שהוא דורש הבנה בסיסית ועמוקה של יכולות ניתוח מסוגים שונים. היתרון של מחקר מסוג זה, שלא כמו מחקר כמותי, הוא שהוא אינו זקוק לנתוני רוחב רבים על קבוצת המדגם שנבחרה.

כל מה שרציתם לדעת על מחקר איכותני

על מנת לבחור תחילה בין מחקר איכותני לבין מחקר כמותי יש להבין בראש ובראשנה מה אתם רוצים לבחון. רק לאחר מחשבה והבנה זאת תוכלו לבחור במחקר הנכון עבורכם. במידה ואכן בחרתם במחקר איכותני חשוב להבין לגביו מספר נקודות חשובות:

  • כאשר אנו מגיעים לאסוף מידע במחקר מסוג זה אנו נבחר במדגם קט מאוד. לרוב זה יהיה דרך שאלונים אישיים, ראיונות פנים מול פנים או תצפיות שונות. 
  • על מנת להתחיל את המחקר יש לבחור בסוגיה, בעיה או נושא מסוים אותו אנו רוצים לחקור. הסוגיה תוצג בפני קהל היעד שלנו אשר יתבקש לענות על מספר שאלות בנושא.
  • בשלב הבא נעשה שכלול וחישוב של כל התשובות של הנגרמים שלנו מה שיוביל אותנו בסופו של דבר לקבל תשובה מסוימת לגבי השאלה או הסוגיה הנבחנת. 
  • לבסוף, כל הנתונים אשר יתקבלו יעידו למעשה לא רק על קבוצת המדגם שלנו אלא על כלל האוכלוסייה בעלת נתונים זהים.

בחירת סוג מחקר

כסטודנטים אנו נדרשים לבצע לא מעט עבודות מסוגים שונים. אין ספק כי עבודות חקר הן מסוג העבודות המשמעותיות ביותר אותן נעשה במהלך חיינו. על מנת לסיים את העבודה בצורה הטובה ביותר חשוב להבין לעומק מהו כל סוג של מחקר ורק לאחר מכן התחיל בתהליך.

אולי יעניין אותך גם סמינריון במשפטים