מה זה? EMDR כמה עובדות על טיפול באמצעות תנועת עיניים

אירועים טראומתיים תמיד מצריכים טיפול. כדי לחזור למצב תקין ולא לסבול ממשקעים, צריך להשקיע זמן כסף ומאמץ כדי להיפטר מהחוויה הקשה.

יש כמה דרכים לטפל בטראומה. יש שיטות פסיכולוגיות, יש שיטות פסיכותרפיסטיות, כל שיטה מציגה עקרונות שונים של חדירה תודעתית לחוויה ותיקון שלה באמצעות הכלים השונים.

EMDR היא שיטה מעניינת שלאחרונה צוברת יותר ויותר תאוצה. הטיפול עובד דרך תנועות העיניים ובכך מחזיר את המטופל לחוויות הלא נעימות ומרפא אותן משם.

מה זה EMDR? איך זה עובד? והאם זה יעיל? כל התשובות בכתבה הבאה.

 

EMDR – מה זה?

שיטת הטיפול מחזירה את המטופל לחוויות השליליות דרך תנועות עיניים. המטפל יבקש מהמטופל לעקוב אחר האצבע שלו באמצעות העיניים קדימה ואחורה. תוך כדי תנועה המטפל יזכיר למטופל את האירוע המטריד, ירד אתו לפרטים ויתכן מאוד שהמטופל ירגיש את האירוע ממש כאילו הוא קורה.

לאט לאט המטפל יעביר אותו לחוויות נעימות יותר על ידי הקשה על האצבעות או מוסיקה.

אנשים שעברו את הטיפול אומרים שמטרת הטיפול היא להצליח להתמודד עם הזיכרונות של אותו אירוע. לפני הטיפול כל פעם שהזיכרונות היו צפים, זה היה משבית אותם והיום לאחר הטיפול נשאר רק הזיכרון. כואב אמנם, אך נסבל.

 

עד כמה EMDR באמת יעיל?

בנוגע ליעילות של הטיפול הדעות חלוקות. למרות שמטופלים רבים מתלהבים מהשיפור החד על ידי הטיפול, מבחינה מקצועית יש גורמים שלא מאמינים בטיפול הזה וסבורים שההשפעה היא בעיקר פסיכולוגית, אך אין ביכולת השיטה לרפא טראומות מהשורש כמו בשיטות מוכרות יותר.

לסיכום, שיטת EMDR מטפלת באירועים טראומתיים באמצעות תנועות עיניים, השיטה תופסת יותר ויותר ברחבי העולם, אם כי עדיין יש גורמים שלא מאמינים ביעילות הטיפול.