מהו מרזב וכיצד מבצעים התקנת מרזבים?

ֽמרזב הוא מרכיב הכרחי בכל בניין. מדובר בצינור ארוך שממוקם במקביל לקיר החיצוני ושתפקידו לנקז את המים, בדרך כלל מי הגשמים אבל גם מים שעלולים להישפך מכל מיני סיבות, וכך להגן על הבניין מהצפה וגם מלחות מיותרת שתגרום לו נזקים. מרזבים מורכבים מחומרים כמו פח, אלומינים, PVC ועוד. מרזב פגום יגרום לנזק לבניין ולכן חשוב להקפיד על מעקב אחרי תקלות אפשריות כמו סתימות, בלאי והצטברות חלודה ולכלוך, ולפנות לאנשי מקצוע לצורך תיקון מרזזבים מתבקש.

תיקון כזה אינו מיועד לדיירי הבניין או לחבריהם אלא לאנשי מקצוע בלבד, וזאת מאחר שמדובר בפעולה מסובכת מבחינה פיזית הדורשת התערבות של אנשי מקצוע בלבד. מדובר כאמור בעבודה בגובה עם פוטנציאל לתאונות קשות שעלולות להסתיים במוות.

מרזב – סוגים, התקנה ומבנה כללי

המרזב יורד מגג הבניין או הבית (במקרה של צמוד קרקע), ויכול גם לרדת בתור קירות הבניין (מרזב פנימי). חשד לגבי אי תקינות המרזב יכול להתעורר כאשר אתם שמים לב לעובש או סדקים בקירות הבניין, ומבחינים ברטיבות קבועה או נזילות. במקרה כזה תצטרכו לפנות אך ורק לחברה מקצועית ואמינה כדי לתת מענה לבעיה. יתכן שתזדקקו להחלפת מרזב וזו פעולה שנעשית בגובה רב. התיקון נועד למנוע הצפה והוא עשוי להיות דחוף אם מדובר בחודשי החורף, אבל בכל מקרה מומלץ לבצע אותו בהקדם האפשרי ורצוי כמובן בחודשי הקיץ או הסתיו כדי שבינתיים הבניין לא יינזק ממי הגשמים.

המרזב מורכב מחלק מרכזי שנקרא "פישר", דרכו עוברים המים ליתר חלקי המרזב. התקנת מרזבים נעשית באמצעות אנשי מקצוע מיומנים אשר נתלים בסמוך למרזב וכך משיגים גישה אליו. אחת השיטות היא באמצעות סנפלינג מגג הבניין. בימינו מותקנים בבתים חדשים בעיקר מרזבים פנימיים וקשה יותר לגלות בהם תקלות מאשר במרזבים חיצוניים. אחד הפתרונות המקובלים הוא החלפה של מרזב פנימי בחיצוני. זו תתבצע על ידי בעל מקצוע בלבד מאחר שמדובר בפעולה הדורשת ידע רב וניסיון ולכן מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע לפני ביצועה ולקבל הסבר אמין על ההכרח שבביצוע ההחלפה וכן על יתרונות המרזב החדש.