שליטה בכעסים – 5 דרכים להתמודד עם זה כמו שצריך

אם בעבר בעיה זו לא זכתה לתשומת לב וטיפול נאות, נכון להיום קיימת מודעות גבוהה לכל הקשור אל תחום השליטה בכעסים אצל מבוגרים וילדים. במאמר זה נתמקד בעולמם של הילדים. קריאה נעימה.

מוזמנים להתייעץ עם הפסיכולוג  עופר כהן >>>

אם ניתן לשלוט בכעסים?

התשובה היא כן. נכון להיום יש תחום טיפולי אשר נקרא: ANGER MANAGEMENT שמטרתו לעזור בניהול כעסים וזאת על מנת לזכות באורח חיים בריא. כעס הוא רגש טבעי, אך חוסר שליטה בכעס משפיע על כל תחומי החיים. ישנם ילדים אשר סובלים מקושי בוויסות הרגשי. ילדים אלו בדרך כלל מתקשים לתאר מילולית מה מציק להם והתוצאה לרוב היא כעסים, התפרצויות זעם וקשיי התנהגות נוספים בבית ובמסגרות החיצוניות. ישנם דרכים רבות להתמודדות עם כעסים, קרי, שליטה בכעסים. במאמר זה בחרנו להציג בפניכם 5 דרכים.

קראו על טיפול קוגנטיבי התנהגותי >>>

5 דרכים של ההורים לעזור לילדיהם

  • להראות אחרת – ההורים הם המודל של הילד, קרי, בדרך כלל הילד מחקה את אופן ההתנהגות של ההורה. כאן חשוב להראות לילד כיצד הכי טוב להתמודד עם כעסים ומה ניתן לעשות עם הכעס כדי להרגיע אותו במהירות.
  • גישה חיובית – אם הילד מתפרץ חשוב לא לתת עונש ולא להגיב בביקורת או בכל פעולה קיצונית אחרת. חשוב לשוחח עם הילד, לנסות להבין מהיכן נובע הכעס ולעזור לילד.
  • טכניקות רגיעה – ללמד את הילדים טכניקות הרפיה אשר יעזרו להם להירגע ולשלוט בכעס. ניתן ללמד את הילד לנשום נשימות ארוכות כאשר הוא כועס. ניתן להציע לילד לשיר שיר אותו הוא אוהב כאשר הוא כועס ועוד.
  • פעילות גופנית – לעיתים פעילות גופנית עוזרת בשחרור אגרסיות. ניתן ללמד את הילד שכל פעם שהוא כועס חשוב שהוא יצא להליכה או ריצה או כל פעילות גופנית אחרת.
  • קובעים כללים – ניתן לקבוע כללי כעס וזאת על מנת שהילד יבין מה אסור לעשות גם אם הוא מאוד כועס. כללים אלו יאפשרו לילד לנהל בחוכמה את הכעס ולמצוא אלטרנטיבות אחרות.

אנשי מקצוע יכולים לעזור לילדכם לנהל את כעסיו על ידי שיטות נוספות, כמו למשל טיפול CBT, טיפול התנהגותי דיאלקטי, טיפול פסיכו דינמי ועוד.