הסכנות שיש לנו בחדר הרחצה

חדר הרחצה הוא המקום שבו קורות רוב תאונות הבית. הרצפה החלקלקה, המים והלחות, סבון או קרם שנשפכו על המרצפות עלולים לגרום לחוסר יציבות של המתרחץ. עקב כך הוא עלול להחליק וליפול, דבר שגורם לנזקים גופניים בדרגות שונות.

הנזקים הגופניים הם בכל גיל, לילדים וגם למבוגרים. רבים מהם שוברים ידיים, רגליים, כתפיים או את אגן הירכיים. אחרים מאבדים את הכרתם ויש לכך השלכות בריאותיות לטווח הארוך על פי חומרת המקרה.

מניעת נפילה בחדר האמבטיה

אפשר לבצע כמה פעולות מהותיות וחשובות כדי למנוע ככל האפשר נפילות בחדר האמבטיה.

מתקינים מרצפות שאינן מחליקות הכוללות פסים נגד החלקה ברצפה, פתרונות אלה מיוצרים כך שהשכבה העליונה שלהם היא מחוספסת ולכן ברוב המקרים לא מחליקים עליה. האריחים הללו מותקנים בחדרי אמבטיה וגם במתחמי ספא בדרך המובילה לבריכה ולג'קוזי כדי למנוע אסונות גם שם.

אפשר להתקין ידית בטיחותית מנירוסטה במקלחת, כך שכל אדם שמתרחץ אוחז כל העת בידית כדי שלא ייפול חלילה עקב חוסר יציבות רגעית. המים החמים עלולים לגרום לאיבוד הכרה ולכן האחיזה הזו היא אקוטית. ההנחיה היא להחזיק בידית הזו לאורך כל זמן המקלחת ולאחר מכן לאחוז בידית אחרת הממוקמת בכניסה לחדר הרחצה. רק לאחר מכן מבצעים פעולות אלמנטריות כמו ניגוב הגוף מהמים ולבישת הבגדים.

מהלך הרחצה יוצר הרבה מאוד לחות בחדר האמבטיה. האדים הקיימים בחדר הקטן מונעים לעיתים ראייה ראויה ולכן חשוב מיד בתום המקלחת להפעיל את המאוורר כך שהלחות תיעלם במהרה או לפתוח מעט את הדלת כדי שיחדור אוויר נקי והלחות תצא החוצה.

אם קיימות מדרגות בכניסה לחדר האמבטיה, חשוב להדביק פסים ייעודיים למניעת החלקה בדומה לחומר אנטי סליפ. המיקום הנכון ביותר עבורם הוא בקו הסיום של החלק החיצוני כיוון שרוב האנשים דורכים על חלק זה של המדרגה כשהם עולים או יורדים במדרגות.

סכנות לילדים

מעבר לכך, קיימת סכנה מהותית כשילדים מפעילים בעצמם את הברז ומים רותחים זורמים עליהם. הדבר עלול לגרום לכוויה בדרגות שונות ולכן אסור בתכלית האיסור להשאיר ילדים לבד באמבטיה וגם לא לדקה אחת.