כלי כסף

כלי כסף שונים מלווים את המורשת היהודית בכל פינה ומקום. כמעט בכל בית יהודי, ולא משנה מאיזו תפוצה או עדה, נמצא לפחות כלי כסף אחד המשמש כקישוט, כלי קדושה או כפריט זיכרון מימים עברו. אין ספק שיש קסם מיוחד בחומר זה שליווה את ההיסטוריה של עם ישראל לאורך הגלות ומראה על פאר והדר השייכים לתרבות שלנו. כל חנות אמנות יהודית (יודאיקה) מתהדרת בכלי הכסף היוקרתיים שלה על חלון הראווה.

 

אילו מוצרי יודאיקה העשויים מכסף ניתן למצוא?

המסורת היהודית משובצת בחגים ומועדים רבים. לכל שבת וחג יש את תשמישי הקדושה והפריטים השייכים להם. מבין פריטי היודאיקה ותשמישי הקדושה שיכולים להיות עשויים מכסף ניתן למצוא:

  • תפילין – יש הורים הבוחרים להעניק לילדיהם תפילין עם בתים העשויים מכסף טהור, דבר שמגביר אצל הנער הצעיר את תחושת החשיבות של המצווה.
  • ספרי תורה – מגילות וספרי תורה מוכנסים לתוך נרתיקים גדולים שנועדו לשמור על קדושתם פנימה. אנשים שמכניסים ספר תורה לעילוי נשמת יקיריהם בתהלוכה מפוארת לבית הכנסת, בוחרים להשקיע ולעטר את ספר התורה בנרתיק מכסף.
  • מזוזות – הפריט הקודש ששומר על המשפחה בפתח כל דלת ושער. מקובל שאת הדלת הכניסה לבית מעטרים במזוזה מכסף מפוארת.
  • גביעי קידוש – להוספת הוד והדר לטקסי הקידוש בשבתות, חגים ובחותנות. כשרוכשים גביע כסף רצוי לשמור על ניקיונו מדי כל שימוש, מאחר וכלי כסף זה בא במגע עם יין או נוזלים אחרים שעלולים להשחירו.
  • חנוכייה – עיטור חג החנוכה באור זוהר ובוהק על גבי חנוכיית כסף איכותית. בדומה לגביעי הקידוש, גם חנוכיית כסף זקוקה לתחזוקה ולניקיון אחרי כל שימוש מפאת השמן הנוטף עליה.
  • פריטים נוספים אחרים המעטרים את הבית היהודי באירועים שונים כמו קופות צדקה, בתים לבשמי הבדלה, סביבונים כקישוט לשולחן ההדלקה ועוד.

 

היכן אפשר להשיג כלי כסף?

כלי כסף ניתן למצוא בחנויות המעצבות ומשווקות מוצרי יודאיקה. חברת "נטפים" היא חנות המציעה מוצרים ופריטים איכותיים מכסף ומחומרים אחרים לכל מטרה ולכל אירוע. לנטפים יש אתר אינטרנט עם ממשק קל ונוח בו נמצא קטלוג מוצרים מובחרים, וכן פרטי התקשרות והגעה.