משמורת משותפת – ולמה היא טובה?

גירושין הם שלב מורכב בחיים. ואם לבני הזוג יש ילדים משותפים העסק מורכב באמת. כי יש כאן ילדים שהמעטפת המשפחתית שלכם נקרעת להם מול העיניים. והם הופכים להיות ממשפחה מלוכדת לילדים להורים שנפרדו. החיים שלהם עוברים טלטלה עזה, והם חווים משבר משמעותי. אכן, ילד שהוריו מתגרשים הוא ילד שעלול לפתח תופעות שונות שילוו אותו לכל החיים. לא פלא שבמהלך תהליך הגירושין ישימו את הדגש על הילדים ועל העתיד שלהם, כדי למנוע מהם נזקים בלתי הפיכים.

המשמורת של הילדים

בכל מסכת של גירושין תהיה התייחסות משמעותית באשר למשמורת של הילדים. בעבר היה נהוג להטיל את אחריות גידול הילדים על אחד ההורים, לרוב על האם. כאשר ההורה השני יוכל ליהנות מהסדרי ראייה בתנאים מסוימים. אבל בשנים האחרונות הפכה להיות המשמורת המשותפת למשמורת הפופולארית והמומלצת ביותר.

מהי משמורת משותפת?

משמורת משותפת היה משמורת בה שני ההורים כאחד אחראיים על שלום הילדים. כלומר, שני ההורים, כל אחד בנפרד יגדל את הילד. בין ההורים תהיה חלוקת תפקידים. אמנם הבית של הילד התפרק, אבל הוא ממשיך לשמור על קשר רציף עם שני ההורים שלו. התועלת המשמעותית של המשמורת הזו היא העובדה שהילד גדל בצל ההורים שלו. אמנם הם לא חיים בכפיפה אחת, אבל יש לו אב ואם.

מה זה דורש?

כדי שילד יוכל לחיות במשמורת משותפת חייבים להתקיים מספר תנאים. ראשית חשוב שההורים יגורו באותו אזור מגורים. וזאת כדי לאפשר לילד להתנייד בקלות בין שני הבתים שלו. כמו כן נדרשים ההורים לשמור על מערכת יחסים תקינה, ועל שיתוף פעולה מלא בכל מה שקשור לגידול הילד. עליהם להיות תמימי דעים בכל מה שקשור לחינוך של הילד. עליהם להתמודד יחד עם בעיות שצצות במהלך החיים שלו. וכן לשמור על קשר עם הצוות בבית הספר.

> קראו גם על ייפוי כח מתמשך ומתי הוא נחוץ

טובת הילד מול העיניים

כאשר מתמודדים עם מסכת של גירושין חובה שטובת הילד תעמוד מול עיניהם של ההורים. שניהם אחראיים על העתיד שלו ושניהם מחויבים לעשות כל מאמץ למען בריאות נפשו ושלוות החיים שלו.