צלם מקצועי – קווים לדמותו

בעידן בו לכל אחד יש מכשיר סלולר עם מצלמה, הרי שכל מי שרוצה יכול להיות צלם. אך כפי שאנחנו יכולים להבין, לא כל אחד יכול להיות צלם מקצועי, צלם אמיתי. בשביל זה צריך להיות לא רק בעל כשרון מיוחד, אלא צריך להבין היטב את המשמעות של המקצוע ואת הצרכים של הלקוחות שלנו.

יש הסבורים שהעולם של הצילום המקצועי משתנה מול עינינו ובעתיד כבר לא יהיה צורך בצלמים מקצועיים. אך זה לא נכון. אומנם העולם של הצילום משתנה, אך לא משנה עד כמה מצלמות והאופציות לצילום יהיו נגישות יותר, עדיין הפער שבין צלם מקצועי שלמד את התחום, התנסה בו בצורות שונות, רכש ניסיון ועוסק בו באופן יומי – צלם תכשיטים למשל, לבין צלם חובב שמחזיק מצלמה כזו או אחרת, הוא עדיין פער עצום, וסביר להניח שכך הוא יישאר.

לפני שאנחנו נאפיין צלם מקצועי ונציג קווים לדמותו, צריך לציין נקודה חשובה, צלם הוא אמן, צילום זו אומנות לכל דבר. לכן כשאנחנו שוכרים את שירותיו של צלם לצורך צילום אירוע, צילום אופנה או צילום מוצרים, אנחנו למעשה שוכרים את שירותיו של אמן, כך אנחנו אמורים להתייחס אליו ואנחנו אמורים לצפות שהוא יספק לנו עבודה של אמן.

אז מה זה צלם מקצועי? צלם מקצועי הוא אדם שלא רק מחזיר מצלמה ביד ומצלם אלא מדובר באדם שרואה דברים שאדם רגיל לא רואה, קולט רגעים ומצבים מיוחדים ומתעד אותם. בין אם זה מפגש עם אנשים, בין אם זה סיטואציות בטבע וכל דבר אחר.

מעבר לכך, צלם מקצועי הוא אדם נוכח נפקד בשטח, כלומר, הוא מצלם אך הוא לא מפריע לתמונה (ראו צילום פורטרטים), הוא לא משנה את הסיטואציה אלא רק מצלם ומתעד אותה. אם הוא היה נכנס ומפריע, אז זה יכול היה להיות מאוד בעייתי.

צלם מקצועי כמובן יודע איך לעבוד עם מצלמות שונות, הוא יודע כיצד לעבוד עם מצבי תאורה משתנים, הוא גם יודע איך למקד את הצילום כך שהכל יהיה ברור וחד, על מנת להציג תמונה יפה.