משכנתא לפרויקט מחיר למשתכן – מדריך למתחילים

פרויקט מחיר למשכן זו דרך חשובה שנועדה לאפשר לזוגות צעירים יותר או צעירים פחות, להגיע לדירה ראשונה. זו דרך שנועדה להתמודד עם מחירי הדיור ולאפשר הוזלת דיור לזכאים. ועם כל החשיבות הזאת, צריך להבין עוד דבר. אפשר לקבל משכנתא לפרויקט מחיר למשתכן, כמו שמקובל לקבל משכנתא ברכישת דירה בשוק הפרטי. 

מחיר למשכן – הגרלה 

לפני שבכלל בודקים לגבי משכנתא לפרויקט מחיר למשתכן, צריך להבין איך אפשר להשתתף בפרויקט. בשלב זה, ישנה רשימה של קריטריונים שמגדירים זכאות. הזכאים יכולים להירשם להגרלה של משרד השיכון. בהגרלה מוצעות דירות מטעם יזמים שזכו במכרז ומתחייבים להציע מחירים נמוכים משמעותית ממחיר השוק. 

משכנתא – בדקו זכאות בהקדם 

הזכאים יכולים להירשם ליותר מאשר הגרלה אחת, זו נקודה ראויה לציון. ומה שעוד ראוי לציון זה שכדאי לבדוק בהקדם זכאות למשכנתא. הבנקים לא מאשרים באופן אוטומטי משכנתא לפרויקט מחיר למשתכן. כלומר, העובדה שזכיתם בהגרלה לא אומרת שהבנק מחויב לעזור לכם עם המימון. מומלץ בהקדם לפנות ליועץ משכנתאות שיוכל להעריך את הסיכוי שלכם לקבל משכנתא מאושרת באחד הבנקים. אגב, היועץ יוכל לסייע לפי הצורך, בהוזלה משמעותית של המשכנתא שלכם ואף לסייע במקרה שתצטרכו איחוד אשראי

עד כמה משתלם מחיר למשתכן 

בימים אלה (2022), ריביות המשכנתא בישראל עדיין נמוכות מאוד. אבל זה לא השיקול היחיד לקבל משכנתא לפרויקט מחיר למשתכן. שימו לב למספרים – מחירי דירת מחיר למשתכן נמוכים בעד עשרות אחוזים ממחיר השוק. עד מאות אלפי שקלים הנחה זה לא הולך ברגל. ויש לציין כי זוגות רבים נרשמים להגרלה לרכישת דירה אפילו באזור שבו הם לא מעוניינים לגור. כיום כבר מותר להשכיר דירת מחיר למשכן והמדינה לא מערימה על כך קשיים אלא דווקא מעדיפה להקל.