עובש בקירות – ממה הם נגרמים והאם אפשר להימנע מהתופעה?

קיימות כמה סיבות שבעקבותיהן קיימת התפתחות של עובש בקירות. מדובר בתופעה שהיא לא נעימה ופוגעת בבריאותם של דיירי הבית. לכן חשוב לבדוק מהן הסיבות להתפתחותו של העובש, למגר את התופעה מהשורש ובנוסף לכך לטפל באופן נקודתי בעובש שהצטבר.

תופעת הרטיבות והעובש נראית בבתים רבים והמטרה היא לצמצם אותה ולעשות כל שניתן כדי שהיא לא תחזור.

עובש בקירות עקב נזילה של צנרת

קווי המים של הדירה עוברים בדרך כלל מתחת לקירות. אם נראים סימני עובש במקום בו קיימת צנרת, קיימת סבירות גבוהה שקיימת דליפה בצינור והמים הללו מרטיבים את הקיר. כדי לאבחן זאת, מבצעים שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים המראים את מה שקורה מעבר לקיר בדומה למקרים של שאיבת הצפה. אם אכן קיימת דליפה, שוברים את קטע הקיר הרלוונטי בלבד. בעבר היו שוברים את כל הקיר כדי לגלות את המיקום הבעייתי אך היום עם האמצעים המשוכללים יודעים בדיוק איפה קיים הפיצוץ.

אם מדובר בצנרת PVC שהיא חדשה יחסית, מתקנים את הצינור, מוסיפים מקטע נוסף או אביזר חיבור כדי שלא תהיה דליפה. אם זו צנרת ברזל חלודה וישנה, ההמלצה היא להוציא אותה ולהתקין צנרת פלסטיק במקומה לאור מצבה הרעוע של הצנרת והחשש שיהיו בעתיד גם פיצוצים נוספים.

עובש בקירות נוצר גם עקב ריבוי של לחות במיוחד בחדרי האמבטיה עקב חוסר באוורור בתום הרחצה במקלחות. בעיה נוספת היא איטומו של הגג, אם הוא אינו אטום כראוי, מים מחלחלים פנימה ויוצרים מהר מאד שטחי עובש.

הימצאותו של העובש אינו בריא לנשימה ודיירי הבית עלולים לחלות במחלות הקשורות לכך. לכן, יש לטיפול בעובש בקירות משמעות רבה, יש לטפל בכך מוקדם ככל האפשר.

מניעת עובש בעתיד

מניעת עובש בעתיד תתבצע על ידי הקפדה על אוורור נכון ויסודי לאחר המקלחות אשר ימנעו הצטברות לחות ורטיבות. כמו כן הקפדה על צנרת תקינה שאינה דולפת מאחורי הקירות, איטום מאסיבי של הגג ופעילות תקינה של המרזבים כך שיקלטו את כל כמות המים וימנעו יצירת שלוליות וביצות המתמלאות מהר בחיידקים החודרים פנימה לדירות.