חבלות בשיני חלב – מה עושים כשזה קורה

בחופשה ובקייטנה ובגן משחקים ובבית ספר, הילדים מבלים שעות בכל המצבים והתנוחות, ולעיתים אלה מביאים אותם לשבירת שיניים ולחבלות שלא בדיוק היו בתכנון שלנו. בקייטנה ובחוגים הם רצים ומשתוללים וקופצים ומצבים כאלה מביאים איתם תאונות מיותרות.

מה לעשות בזמן חבלה בשיני החלב?

לעיתים, חבלה בשיני החלב היא רק חלק קטן מחבלה מסוכנת הרבה והטיפול בה צריך להיעשות בהקדם (קראו על בדיקות שיניים ראשונות לילדים). בעת פגיעה בשיניים, יש צורך להיות מודעים לכך ולטפל בבעיה שכן כל עיקוב שלה עלול לגרור תופעות כואבות ומסובכות יותר.

חבלה בשיני חלב פוגעת בשיניים הקבועות שלהם אנו זקוקים. אין באמת דרך לחזות כיצד זה יבוא לידי ביטוי כאשר השן הקבועה תחליט לצמוח. במקרים מסוימים הדבר יתפתח לכדי זיהום כתוצאה מהחבלה והזיהום וכדרכם של זיהומים, יפגע בהתפתחות נבט השן הקבועה של הילד. מטרתנו היא להקטין ככל האפשר את הפגיעה בשיניים אלו

> קראו מתי נושרות שיני חלב וכיצד להתכונן

מה לעשות כאשר הילד נחבל בשיניו?

ברגע שילד קטן נחבל בשיניו, דבר ראשון וחשוב הוא להרגיעו וכן לשטוף את לו הפה. שטיפת הפה היא הכרחית מכיוון שחלקים מהשן יכולים לנוע בחלל הפה ולגרום לילד לבלוע חתיכות שן. במקרים מסוימים המצב יכול להוות סכנת חנק ופציעות פנימיות מה שיגרום לדימום ממושך ולא נעים בכלל.

אחרי השטיפה ועצירת הדימום כדאי יהיה ללכת לרופא שיניים מהר ככל האפשר כדי שבמקרה של פתיחת שן, כאבי שן הילד יהיו בלתי נסבלים. במקום להתחיל להשתמש בסדרת משככי כאבים מיותרים ומזיקים בעיקר לגיל קטן שכזה, נהיה חייבים לסיים את הטיפול מהר ככל הניתן.

מזה קומפרסים קרים ומתי כדאי להשתמש בהם?

אז אם אתם רוצים לדעת איך ניתן להרגיע כאבים בשן אחרי שקיבלתם מכה חזקה, תצטרכו להשתמש בקומפרסים קרים. הקור יגרום לכלי הדם להתכווץ מעט ויפחית את עוצמת הכאב בשן, בנוסף, ימנע נפיחות ואפשרות להתפתחות דלקת מיותרת.

אז איך עושים את זה? עטפו קרח עם מגבת והניחו על הצד הכואב אך לא על השיניים עצמם. השאירו את הקרח למשך כמה דקות. חזרו על פעולה זאת במידת הצורך