האם יש הבדל בין סבון נוזלי לסבון קצף?

סבון, לכשעצמו, נוצר כנוזלי קודם. תהליך היצור שלו מתחיל בערבוב חומרים מסוימים, כמובן כחומר נוזלי ולאחר מכן, הוא עובר תהליך עד להקשחה שממנו, מופק גוש הסבון. מהוספת חומרים מקציפים, נקבל גם סבון קצף כמו שניתן למצוא היום בכל דיספנסר לסבון במקומות ציבוריים.

האם יש הבדל בין סבון נוזלי לסבון קצף? |

מקלחת, נעשית נעימה יותר הן מבחינת חוויה והן מבחינת הניקיון. בדרך כלל כשמשתמשים בסבון מוקצף, האוירה של המקלחת היא יותר מורגשת וממצה כאשר רואים מתחתינו את הקצף הלבן מתהלך לו לעיטו אל עבר חור הניקוז.

כמובן שלא כולם אוהבים את אותו השמפו או הסבון, אך החוויה מתחלקת יפה הין אלו שאוהבים את הנראות מבחינת קצף במקלחת ואל אלו (בעיקר גברים) שפחות מעניין אותם אופן הפקת הסבון על גופינו ויותר אכפת להם להתקלח לשם מקלחת בלבד.

ממה עשוי סבון? |

אם אתם מכירים את הכנת סבון מאפס, אתם בטח יודעים שסבון מוצק מיוצר עם נתרן הידרוקסיד וכי סבון נוזלי מיוצר באשלגן הידרוקסיד (KOH). אשלגן הידרוקסיד דומה לסודיום הידרוקסיד, אך מייצר סבון דווקא רך, אשר בשילוב עם מים, מייצר סבון נוזלי.

גם שילוב של תמיסת אשלגן הידרוקסיד עם שמני נשא שונים וקמחים קוסמטיים, הופך את הסבון לנוזלי. ישנם שמנים נשאים, שעובדים טוב יותר בסבון נוזלי וחלקם נעשים טובים יותר, אם הם נותרים בחוץ או אם משתמשים בהם בכמויות קטנות. חברת פרומושן משווקת מגוון פתרונות היגיינה למוסדות ועסקים, ביניהם גם סבונים למתקנים ייעודיים.

האם יש חיידקים בסבונים? |

כולנו יודעים כי חיידקים הם גורם מרכזי למחלות והסיבה העיקרית לכך שאנו שוטפים את ידינו לעתים קרובות, הוא כדי למנוע התפשטות חיידקים. סבון נוזלי קודם כאנטי-בקטריאלי כמעט מתחילת השקתו לשוק (בערך בשנות השמונים). בהתחשב בכך שאנשים משתמשים בסבון בר כבר דורות, אפילו מאות שנים, נראה שלא סביר שחסר סבון בר באזור זה.

מחקרים בנושא (שנערכו בשנת 1988) בדקו אם חיידקים הנמצאים על סבונים משומשים הועברו לעור. פסי הבדיקה הכילו למעשה פי 70 מזהמים אשר בדרך כלל יימצאו בסבון משומש. ועדיין, 16 מתנדבים שטפו את ידיהם בסבונים המזוהמים ואף אחד מהם לא הראה רמות ניתנות לגילוי של אף אחד מהחיידקים.