איך להגיש תכנית שינויים להיתר בניה?

תהליך בניית בית מתחיל עם בחירת אדריכל מנוסה ויצירתי. לאחר שמתקבלות הסכמות בינו ובין מזמיני העבודה הוא מתחיל לתכנן את הבית. המשימה  העומדת בפניו מורכבת מאוד בגלל שהוא חייב להתחשב באלמנטים ובפרמטרים רבים ובין היתר: צרכי ורצונות הלקוחות, פרקטיות אבל גם מראה נאה. (במקרים רבים, המראה הנאה יכול לבוא על חשבון הפרקטיות ולהיפך). מעבר לכך, הוא חייב לבנות על פי החוקים הקיימים והתקנות המאושרות. לאחר התחלה הבנייה עלול להתעורר הצורך בשינויים. נשאלת השאלה איך להגיש תכנית שינויים להיתר בניה?

הכנת תכנית שינויים

למעשה ניתן והחוק מרשה לעשות זאת. המשמעות היא הגשת תכנית בניה מצומצמת אשר בה מפרטים את כל השינויים אשר מבקשים לעשות ביחס לתוכנית המקורית. הם כולל את אלו המבניים וההנדסיים. יחד עם זאת,  יש להתייחס גם לכל ההיבטים החדשים הנובעים מהם. במידה, ולמשל מושפעים השכנים ובעלי זכויות אחרות מהם אז יהיה צורך לעבור תהליך חדש ולהחתים אותם על הסכמתם. הוועדה הבודקת תתחשב בכל הפרמטרים והמוגשים לה ביחס לתוכנית המחודשת.  

תהליך הבדיקה

את התוכנית יש להגיש למחלקת הפיקוח על הבנייה שתפקידה הוא לאשר כי אין עבירות על חוקי הבניה. מכאן היא תעבור לבחינה ואישור של מהנדס הוועדה. הוא יכול לאשרה או להחליט שלא מנימוקים שונים. בשלב זה, עדיין ניתן להגיש תכנית בנייה כללית חדשה. אלא, שעל פי ניתוח הסיבות שהוא ציין לאי האישור ניתן להחליט אם כדאי להגיש תכנית בניה כוללת מחודשת, שכנראה תאושר,  או, בעצם, לוותר על השינויים ולמצוא פתרונות אחרים. מומלץ להיעזר באדריכל מנוסה בהכנת תוכניות מקוריות, בהכנסת שינויים נדרשים ובכל הפרוצדורות הביורוקרטיות הללו. הוא יהיה לעזר רב בסיטואציות לא פשוטות אלו. למידע בנושא שיפוץ מבנה בלי הוצאת היתר בניה