מה הסיבות שילד גמול יחזור להרטיב בלילה? ד"ר קובי שגיא וטל שגיא משיבים

ילד שנגמל ואינו מרטיב בלילות, חוזר לפעמים להרטיב עקב סיבות שונות הקשורות לעונות השנה ולמצבים אישיים שונים שיוצרים השפעה רוחבית מסבירים ד"ר קובי וטל שגיא.

טיפול של ד"ר טל שגיא בילדים החוזרים להרטיב 

קיימים מצבים שונים אשר הילדים מתרגשים מאד לקראתם ולכן כשהם קורים, נוצרות כתוצאה מכך השלכות שונות ומפתיעות. לדוגמה אם לילד הגמול נולד אח או נולדה אחות, מאד מחכים לרגע הזה וכשהוא קורה מתחילה קנאה אשר מתבטאת בהרטבה לילית. 

כשמדברים על מעבר דירה, הילד כבר רוצה לישון בדירה החדשה מכל מיני סיבות כמו העובדה שיהיה לו חדר לבד או כיוון שהדירה קרובה לסבתא. ומכל ההתרגשות הכרוכה בכך, הוא חוזר להרטיב. לחילופי עונות יש השפעה כאשר קר.

טיפול בהרטבה לילית חוזרת 

ד"ר טל שגיא, מציע כמה שיטות אפקטיביות לטיפול במצב זה. לאור העובדה שהילד כבר היה גמול לחלוטין בלילות, סביר להניח שהמנגנון התת הכרתי של כיווץ שריר הסוגר עובד ולכן הפעולה הנדרשת היא להזכיר לגוף את אופן ביצוע הפעולה. 

בתחילת הטיפול מתרגלים עם הילד את אופי הפעולה הפיזיולוגית כך שיתאמן עליה ויבצע אותה בלילות. לאחר מכן, עוברים לשיטת הזמזם אשר מצלצל ברגע שהשתן מתחיל לדלוף, הילד אמור ברגע זה לעצור את השתן וללכת לשירותים.

ברוב המקרים תוך פרק זמן מסוים עם התרגולים והשימוש בזמזם, הזיכרון עובד והילד לאט לאט קם יבש בבוקר. במקביל הוא גם מתרגל לעובדה שיש תינוק בבית או לסביבת המגורים החדשה כך שיש שקט נפשי שמסייע בחזרה להתנהלות הקודמת. 

מקרים חריגים שבהם מטפל ד"ר קובי שגיא עקב ההרטבה הלילית החוזרת 

קיימים מקרים חריגים שהילד עבר מקרה טראומתי אישי או משפחתי אשר הפר את האיזון שלו, הוא חי בפחדים ולכן חזר להרטיב בלילות.

במקרים הללו ההמלצה של ד"ר קובי שגיא היא לבצע טיפול פסיכולוגי מעמיק כדי להקל על הילד בחיי היום יום, דבר זה גם ישפיע עם הזמן, על החזרה לשגרה בענייני ההרטבה. במידת הצורך יבוצעו טיפולים באמצעות זמזם או טיפולים אלטרנטיביים כדי להחזירו למסלול.