איך להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים?

כהורים אנו מתמודדים עם לא מעט אתגרים כאשר מדובר בגידול וחינוך הילדים שלנו. לא משנה כמה גבולות נציב להם הם תמיד יבחנו גבולות חדשים, לא משנה כמה נשקיע בתשומת לב עבורם הם תמיד עשויים למצוא את עצמם בצד האפל של ההתנהגות מסיבות אחרות. ילדים החל מגיל קטן כאשר הם בגן, לאחר מכן בבית הספר וגם לבני נוער מתבגרים יכולים להיות אגרסיביים, חצופים, לא נעימים ועם בעיות התנהגות שונות שאם לא נתמודד עמן מוקדם זה עשוי לפגוע בהתפתחות שלהם, הן שכלית, הן חברתית, אישית ובאינספור תחומים אחרים בחיים.

באיזה גילאים מדובר?

כאשר אנו באים להתמודד עם בעיות התנהגות אצל ילדים צריך לבדוק תחילה באיזה גיל מדובר. בכל גיל יש את האתגרים השונים שבהם הילדים עשויים להיחשף למציאות אחרת, להכיר דברים חדשים שלא חוו קודם או לחוות תחושות ורגשות שפוגעים בהם. לדוגמה: ילדים בגן יכולים להציג התקפי זעם כאשר התנהגות זו יכולה להיות לא רק בשל חוסר הצבת גבולות בבית אלא אפילו מסיבות אחרות לגמרי כמו שינה למשל. בעיות בשינה עשויות לפגוע בסבלנות ובתפקוד של הילד ולגרום לבעיות התנהגות שונות. במקרה כזה למשל פועלים לטובת שיפור הרגלי השינה הבריאים יותר אצל הילד מה שאמור לסייע לו להפחית מאי הנוחות וההתפרצויות במהלך היום. התפרצויות זעם בגיל נוער למשל עשוי להיות מסיבות אחרות לגמרי ויש אפשרויות רבות לכך. לכן הטיפול יהיה גם שונה.

כיצד מתבטאות בעיות ההתנהגות בפועל?

כאשר אנו בוחנים דרכים להתמודדות עם בעיות התנהגות אצל ילדים אנו צריכים לבחון את ההתנהגות וממה היא נובעת. לאחר מכן נוכל להתאים את הפתרון למצב. ילדים מתבגרים או בני נוער עשויים להיגרר למצב של אלימות עם חבריהם לכיתה, לזרוק את הספרים במהלך שיעורי הבית או אפילו לדבר בגסות ובתוקפנות אל הוריהם וכל זה מסיבה שהם חווים סיטואציה מסוימת שהם לא יודעים כיצד להתמודד עמה. זו יכולה להיות קושי בלימודים, יכולה להיות אהבה ראשונה נכזבת, ריב עם חבר טוב, תחושות אישיות שלהם שהם לא מספיק טובים ועוד.