איך בוחרים פאזלים לילדים בהתאם לגיל?

יכולת הלמידה של פעוטות וילדים יכולה להתפתח ולהשתפר גם באמצעות משחק עצמאי עם צעצועים לימודיים, נוסף כמובן לחשיפתם הטבעית לפעילויות, משחקים וחיי חברה בגן ובשעות הפנאי. כדי שתהליכי המשחק יקנו להם יכולות אימון למידה איכותיים וטובים, כדאי לחשוף את הקטנטנים למשחקי פאזל מאתגרים ומהנים כבר בגילאים צעירים.

אז מה היתרונות של משחקי פאזל לילדים, ואיך בוחרים פאזלים לילדים בהתאם לגיל? נרחיב על כך בשורות הבאות.

מה היתרונות של משחקי פאזלים לילדים?

המטרה במשחקי פאזל היא להצליח ולהרכיב סך של כמה חלקים שונים לכדי תמונה אחת שלמה, ולכן משחקים בסגנון הזה תורמים המון ליכולות הלימודיות עבור ילדים ומבוגרים כאחד. משחקי הפאזל יאפשרו לילדים לאמן את החשיבה העצמית, לצפות כמה מהלכים קדימה, לפתח את יכולת הזיכרון לטווח הקצר וגם פיתוח מיומנויות של מוטוריקה עדינה ותיאום יד-עין – שהינם יכולות למידה הנרכשים בגילאים קטנים מאוד. 

קראו על משחקים בגישה מונטסורית >>>

כיצד לבחור פאזל מתאים לפי גיל הילד?

כעת שהשתכנענו כי לפאזלים יש שלל יתרונות חינוכיים, לימודיים והתפתחותיים יש לדעת כיצד לבחור פאזל מתאים על פי גיל הילד. כיום ניתן למצוא סוגים רבים ומגוונים של פאזלים לילדים, כאשר הבחירה בפאזל מתאים צריכה להיעשות על פי רמת הקושי ומספר החלקים שעל הילד להרכיב, ופחות בתמונה שמתקבלת לאחר הצגת הפאזל.

עבור פעוטות בגילאי שנה ומעלה כדאי להתחיל עם משחקי פאזל הכוללים 2-3 חלקים בלבד, כך שהם יפתחו את המיומנות להצליח ולחבר תמונה שלמה באמצעות מספר קטן של חלקים, וכן חלקי הפאזל יהיו גדולים ונוחים לאחיזה ובטוחים למשחק. בגילאים בוגרים יותר כדאי להעלות את רמת הקושי על פי יכולותיו של הילד, ולהתחיל להגיש לו פאזלים עם 4-5 חלקים החל מגיל שלוש ובהדרגה להעלות את רמת הקושי בהתאם לגילו.