הסתלקות מירושה – למה שמישהו יהיה מעוניין בכך?

על פניו, כל אחד היה רוצה ומוכן לקבל ירושה. זה די הגיוני. אף אחד לא רוצה שאחד מיקיריו ימות, חס וחלילה, אך יש בנו איזו ציפייה שאם אכן זה קורה, אנחנו נקבל חלק מסוים מהירושה, בוודאי אם מדובר באדם קרוב. זה תמיד יכול לעזור לנו כך או אחרת.

אך יש מקרים, בהם אנשים מעדיפים דווקא להחליט על הסתלקות מירושה. על פניו זה אולי נשמע מוזר, אך אנחנו מכירים לא מעט מקרים כאלה. מקרים בהם אנשים מעדיפים שלא להיכנס לזה מסיבות שונות. החוק מאפשר להם שלא לקבל חלק מהירושה, אף על פי שהם רשומים כיורשים, והחוק מתיר להם להצהיר שהם מסתלקים מהירושה על מנת שלא יוכלו לחייב אותם לרשת את הרכוש והכסף מבלי שהם מעוניינים בכך.

לפני שנסביר כיצד ומתי זה מתבצע, חשוב לציין, אפשר לוותר על ירושה באופן כללי, ואפשר לוותר על ירושה עבור גורם מסוים, בתנאי שאותו גורם הוא בן או בת זוג, ילד, אח או אחות. כלומר, אין אפשרות שאדם יחליט להסתלק מירושה ולהעביר אותה לגורם אחר, זר. הוא יכול לעשות את זה, אך ורק אם הוא מעביר את זה לגורם מהרשימה שציינו.

מתי אנשים בוחרים להסתלק מירושה

יש כמה מצבים בהם אנשים בוחרים להסתלק מירושה ולא להיות חלק ממנה. למשל, אם אותו אדם נמצא בחובות ויש לו נושים, אז הרבה פעמים הוא יעדיף להסתלק מהירושה על מנת שלא יצטרך לחלוק אותה עם אחרים. זכותו המלאה לעשות זאת. הוא לא חייב להשתמש בירושה לצורך החזר חובות. אגב זה נכון אם מי שמוריש לו כסף או רכוש, נמצא בחובות. אז במקום להכניס את עצמו לעניין, הוא יכול להסתלק מהירושה.

מצב אחר בו אנשים בוחרים להסתלק מהירושה, מתרחש כאשר ברור לכל שמדובר על עניין מסובך, עניין שיכול להוביל לריב משפחתי. יש אנשים שמעדיפים להימנע מזה, אז הם מעדיפים לוותר על חלקם ולא להיכנס לתוך זה.

חשוב להדגיש, אם הוא בוחר להסתלק באופן כללי מהירושה, אז החלק שלו פשוט מתווסף לחלק של אחרים שכן מתחלקים בה. בכל אופן מומלץ להתייעץ עם עורך דין ירושה בכל מקרה של הסתלקות מירושה.