תביעה לנכות כללית – איך להתכונן

אדם שנפגע, נפצע או חלה והוא סובל מנכות חלקית או כללית, בין אם מדובר בנכות שהיא זמנית ובין אם מדובר בנכות צמיתה, יכול ליהנות מקצבת נכות אשר תאפשר לו להתקיים גם באותם הזמנים אשר בהם הוא לא יכול להמשיך בעבודתו ולהתפרנס כפי שהתפרנס קודם לכן.

על מנת שניתן יהיה ליהנות מהקצבה יש להגיש תביעה לנכות. את התביעה לנכות יש להגיש מול הביטוח הלאומי.

הבעיה מתחילה כאשר התביעה פשוט נדחית והביטוח הלאומי אינו מקבל את הבקשה.

במקרה כזה מומלץ מאוד לפנות ולהיעזר באיש מקצוע כמו עו"ד תאונות דרכים או עבודה המתמצא בתחום הזה של הגשת תביעות בביטוח הלאומי. על פי רוב יהיה זה עורך דין שמכיר את ההתנהלות והוא זה שידע לנווט את הנפגע באופן הגשת הבקשה כמו גם בצירוף המסמכים הרצויים.

וועדה רפואית בביטוח הלאומי

על פי רוב, הדרך עד קבלת התביעה תעבור דרך הוועדה הרפואית. מגיש הבקשה יזומן אל הוועדה הרפואית אשר היא מתקיימת בביטוח הלאומי ושם הוא ייבדק על ידי הצוות הרפואי מטעם הביטוח הלאומי. חשוב לדעת כי הביקור בוועדה מסתיימת לא פעם בהרבה מאוד עוגמת נפש. לא תמיד הצוות יהיה קשוב אל החולה והוא לא יוכל למסור את כל מה שיש לו לומר. במקרים רבים הוא יידרש לבצע פעולות שונות על מנת לוודא כי הוא אכן במצב רפואי כזה המגביל אותו ואת הפעילות שלו באופן משמעותי. הבדיקה עשויה להיות משפילה ומאוד לא נעימה.

ליווי מקצועי בוועדה הרפואית

כאשר נעזרים בליווי מקצועי של עורך דין בתחום ספציפי זה (כמו באתר https://fclaw.co.il/work-disability) אפשר יהיה לקבל גם ליווי פיזי וייצוג בוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. הייצוג עשוי לתרום רבות לנפגע כאשר הוא יקבל יחס מכבד יותר והוא גם ידע איך וכיצד להציג את עצמו ואת הבעיה שלו.

לא פונים אל שרלטנים

כל הנושא של מימוש זכויות רפואיות הפך כיום ל'מסחרה' בקרב אנשים אשר מבקשים כביכול לסייע לנכים ועל הדרך הם גורפים לעצמם קופה לא רעה. אז זה לא שכולם אינם הגונים. אך חשוב לשים לב אל מי פונים לצורך הליווי והייצוג.