האם חתולים מקבלים את אותם חיסונים כמו כלבים?

חתולים וכלבים הם חיות המחמד הפופולריות בישראל. שני המינים מסייעים לנו רבות ודורשים יחס אישי בבית ומחוצה לו, ולכן הדאגה לבריאותם היא דרישה קבועה מהבעלים. שמירה על בריאות הכלבים והחתולים תלויה גם במתן חיסונים מתאימים, אשר ימנעו מהם פגיעת מזיקים שונים ומחלות נפוצות. הכלבים והחתולים שלנו חשופים לפגיעת וירוסים וחיידקים שונים ולתנאי סביבה משתנים. כלב או חתול שאינם מחוסנים עלולים להעביר מחלות במגע עם בני אדם או בעלי חיים אחרים. נשיכת כלב חולה עלולה להיות קטלנית עבור הקורבן שלו, אדם, כלב או בעל חיים אחר, ולסבך את הבעלים בהוצאות ואפשרות להליכים משפטיים. 

חיסון משושה לכלב ומרובע לחתול 

 לפני הפנייה למתן חיסונים לכלבים וחתולים חשוב לדעת מה ההבדלים בין החיסונים הניתנים להם, וזאת כדי לדעת לעמוד על דרישתנו בחיות המחמד יקבלו יחס הוגן ויעיל מבחינה רפואית. כלבים מחויבים על פי חוק בחיסון שנתי נגד כלבת. מחסור בחיסון זה הופך את הכלב למסוכן לסביבתו ולמעביר מחלות בפוטנציה. הוא עלול לחלות, לנשוך כלב אחר או עוברי אורח וגם את בעליו, או אפילו להעביר להם מחלות ונגיפים באמצעות רוק. כמו כן רופאים ממליצים לתת לכלב חיסון משושה מדי שנה כאשר הוא בוגר, ובתדירות גבוהה בהרבה כאשר הוא גור. החיסון המשושה נועד לפתח אצל הכלב נוגדנים למגוון וירוסים וחיידקים. לעומת זאת פותח עבור חיסונים לחתולים מדובר בד"כ על חיסון מרובע נגד מחלות ידועות כמו רינוטריאכיס, מחלת קליצ'י, חתלתלת וכלמידיה. גם חיסון מרובע ניתן פעם בשנה אבל בתדירות גבוהה כאשר החתול עדיין גור.

החיסונים המשותפים לכלבים וחתולים

למרות השוני ברגישויות ומחלות, וטרינרים ממליצים לחסן גם חתולים נגד כלבת. ההמלצה מתבססת על האפשרות שהחתול הביתי יבוא במגע עם שועלים או תנים נגועים בכלבת ויעביר את המחלה לבעליו, וגם מכך שחתולי הרחוב מועדים לחלות ולכן צריך לחסנם כדי שלא יעבירו מחלות ומוות. חיסונים שיינתנו בזמן ובתדירות הנדרשת הינם הכרחיים להמשך תפקודם התקין של החתולים והכלבים שלכם ולמניעת התפרצות מחלת הכלבת ונזק לבריאותכם.