עסקים בסין: אל תעשו את זה לבד

סין נחשבת לאחת ממעצמות התעשייה של העולם. ניתן למצוא במדינה זו מפעלי ענק המעסיקים אלפי עובדים האחראים על ייצור של ביגוד, הנעלה, ריהוט ועוד מגוון דברים נוספים שהעולם המערבי ישמח לרכוש ולמכור לצרכנים השונים.

כיוון שסין היא מדינה העוסקת בייבוא וסחר בינלאומי, אנשי עסקים רבים מחליטים להגיע לביקור בה כדי לסגור עסקאות מוצלחות ואטרקטיביות. הסינים ידועים כאנשי עסקים איכותיים ומנוסים, אך פגישות עם אנשי עסקים אלו דורשות הכנות וידע מקדים על התרבות הסינית. התנהגות או לבוש שאינו תואם לערכי תרבות סין עלול לפגוע בפגישות עסקיות המתנהלות מול הסינים, ואף להכשיל מגעים עסקיים חשובים במיוחד.

הכירו את המנהגים והתרבות הסינית

התרבות הסינית ידועה כתרבות שמרנית במיוחד, למעשה זוהי תרבות רבת שנים הנהוגה כבר בתקופת סין העתיקה. הסינים דוגלים בכבוד האחד לשני, אך גם בשמירת כבודם האישי כך שאם איש עסקים ממדינה אחרת לא מכיר את מנהגי הכבוד של הסינים, הוא עלול לפגוע ביחסים העסקיים מולם.

אחד מהמנהגים הסיניים בתחום העסקים הוא מסירה וקבלת כרטיס ביקור אחד של השני. כרטיס הביקור צריך להימסר בשתי ידיים כאשר החזית פונה כלפי מעלה, וכך גם להיקלט בידי האדם האחר שקיבל את הכרטיס לידיו. אחיזת הכרטיס ביד אחת, או חלילה הכנסתו לכיס או לארנק, תיחשב כזלזול כלפי האדם השני ופגיעה בכבודו.

אל תוותרו על שירותיו של מתורגמן

מנהג סיני תרבותי נוסף בתחום העסקים קשור לעניין השפה, ולכן פנייה אל אנשי העסקים הסינים באנגלית מתוך הנחה כי הם בקיאים בשפה זו עלולה לפגוע במהות הפגישה העסקית, מכיוון שלא כולם מבינים את השפה האנגלית ושאלה ישירה בעניין זה יכולה להיחשב כהעלבה ופגיעה בכבוד.

לכן מומלץ להיעזר מבעוד מועד בשירותיו של מתרגם מסינית במהלך פגישה עסקית, או לשאול את אנשי העסקים הסינים אם ניתן לצרף מתורגמן לפגישה העתידית. אם הם בקיאים בשפה האנגלית הם יגידו שאין צורך בכך, אך אם הם אינם מבינים את השפה הם ישמחו על ההצעה וכך הפגישה תהיה יעילה וללא פגיעה בכבוד ובתרבות הסינית.

כמובן שלימוד השפה הסינית תהווה יתרון מובהק בעסקים בסין.