טיפולים אלטרנטיביים – כמה הם באמת יעילים ונגד מה?

המאמר באדיבות רפאל סנטר

טיפולים אלטרנטיביים הפכו זה מכבר למושג נפוץ מאוד אשר לעיתים אף מהווה סוג של 'איום' על הטיפולים הרפואיים הקונבנציונאליים. לרפואה האלטרנטיבית יש הרבה מה להציע כאשר במקרים רבים בהם הרפואה הרגילה מרימה ידיים, ניתן למצוא מזור ופתרון באמצעות טיפולים אלטרנטיביים. מהם טיפולים אלטרנטיביים? למה הם מיועדים? וכמה אחוזי הצלחה יש להם? כל מה שרציתם לדעת ולא היה לכם את מי לשאול.

מה בין טיפולים אלטרנטיביים לבין טיפולים רפואיים?

טיפולים אלטרנטיביים כמו עיסוי רקמות עמוק הינם טיפולים שמתבצעים בסיוע של מוצרים טבעיים והתאמה שלהם לגוף תוך התבססות על תהליכים שמתרחשים בגוף האדם באופן טבעי וחיזוק שלהם. זאת בניגוד לטיפולים רפואיים קונבנציונאליים אשר מתבססים על טיפול בחומרים כימיים שמנסים לדמות את התהליכים הטבעיים שמתרחשים בגוף האדם. 

במילים אחרות, הרפואה הקונבנציונאלית גורמת לתהליכים לקרות על ידי חומרים ותרופות שמוזנים לגוף, לעומת הטיפולים האלטרנטיביים שמגרים את הגוף לפעול בעצמו על ידי חומרים ביולוגיים מהטבע.

האם טיפולים אלטרנטיביים באמת יעילים?

למרות הדעות המנוגדות שרווחות בעניין הטיפולים האלטרנטיביים, עדיין אין ספק כי מדובר בטיפולים שיעילות שלהם מוכחת בכל התחומים עבורם מציעים אותם. נכון שזה לא 'רגיל' ונכון שהם לא עוזרים ב- 100% ובאותה רמה לכולם, אבל עדיין הם נחשבים לפתרון פורץ דרך עבור אנשים שלא מעוניינים לפנות מיד לרופאים הקונבנציונאליים ולהלעיט את גופם בתרופות כימיות מסוגים שונים. 

טיפולים אלטרנטיביים יכולים לשפר את מערכת הדם להוריד לחץ דם גבוה, להפחית לחצים ומתחים, לשחרר שרירים כואבים, למנוע כאבי גב וכן הלאה. וכן, גם אם הם לא תמיד מרפאים עד הסוף, עדיין מדובר רק בחומרים טבעיים ואיכותיים אשר לא יכולים לגרום לגוף כל נזק.